تبلیغات
عرشیا سیستم
عرشیا سیستم
: : : :
درباره ما
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
موضوعات پزشکی
ابر برچسب ها
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
اضافه كردن به علاقمندی ها
خانگی سازی
ذخیره صفحه
  

تبلیغات


تا چند وقت پیش اتصال به اینترنت مستلزم به‌كارگیری خطوط تلفنی و استفاده از مودم‌هایی بود كه در اصطلاح به آنها Dial-up گفته می‌شد اما پس از دستیابی به فناوری امكان دسترسی به اینترنت پرسرعت با پهنای باند بیشتر تحولات چشمگیری را در دنیای اطلاعات شاهد بودیم. بی‌شك فناوری WiFi و امكان استفاده از اینترنت بی‌سیم نقش بسیار مهمی را در ایجاد تغییرات بنیادین در عرصه اطلاعات ایفا كرده است و این در حالی است كه این روزها با ورود فناوری وایمكس در آستانه كسب تجربه‌ای نو و متفاوت در دنیای اینترنت قرار داریم.

این سیستم دیجیتالی ارتباطی بی‌سیم جایگزین خوبی برای شبكه‌های ADSL خانگی و حتی شبكه‌های بی‌سیم با برد كوتاه است. مهم‌ترین ویژگی وایمكس در مقایسه با WiFi در این است كه دسترسی به آن حتی در مسافت‌های بسیار طولانی هم امكان‌پذیر خواهد بود.
وایمكس مخفف عبارت همكاری جهانی برای دسترسی به امواج مایكرو در زبان انگلیسی است اگر چه WiFi و WiMax هر دو از فناوری‌های بی‌سیم برای اتصال به اینترنت هستند اما بسامد امواج وایمكس از WiFi بیشتر است و در نتیجه طول موج وایمكس كوتاه‌تر خواهد بود. براساس قوانین علم فیزیك با كوتاه‌تر شدن طول موج طول عمق آن افزایش خواهد یافت و به همین علت می‌توان از وایمكس در فواصل بیشتر استفاده كرد. به این ترتیب علاوه بر بهبود كیفیت، سرعت انتقال داده‌ها نیز افزایش خواهد یافت. البته بسیاری از افراد براین باورند از آنجایی كه انتشار امواج در این سیستم‌ها به روش مشابهی انجام می‌شود و می‌توان وایمكس را نسل جدیدی ‌ از WiFi به شمار می‌آورد، با این تفاوت كه استفاده از WiFi محدود به شبكه‌های محلی و خانگی است اما وایمكس شبكه‌ای سازمانی است كه می‌توان با استفاده از آن محدوده بزرگ‌تری را تحت پوشش قرار داد.
براین اساس پیش‌بینی می‌شود كه در آینده‌ای نه چندان دور وایمكس بتواند اینترنت را به یك شبكه مخابراتی تبدیل كند و تحولات عظیمی را در این زمینه به وجود آورد به گونه‌ای كه روشن كردن هر كامپیوتر به منزله اتصال آن به اینترنت باشد.

موضوع مطلب : شبکه,
ارسال شده توسط حجت آقاپور در ساعت 09:15 ق.ظ | نظرت شما ()
عناوین آخرین مطالب ارسالی

تبادل لینک هوشمند - تبادل لینک برای بالا بردن رتبه در گوگل